Велоергометрія (ЕКГ з навантаженням)

Велоергометрія (ВЕМ або ЕКГ з навантаженням) – метод діагностики ішемічної хвороби серця, стенокардії, незрозумілого болю в ділянці серця, коли високий холестерин. Проводиться перед Коронарографією та стентуванням.

Проводиться для діагностики звуження судин серця (закупорки) бляшкою атеросклерозу, визначення причин болю в серці, задишки або серцебиття під час ходьби. Оскільки під час фізичних навантажень серце б’ється швидше, стрес-тест може виявити приховані проблеми з кровотоком у серці ще за кілька років до інфаркту міокарда.

Передбачає їзду на спеціальному велотренажері  з безперервним записом ЕКГ на різних рівнях навантаження і показує, який кровотік в судинах вашого серця на фоні фізичного навантаження.

Dr.Marts Кардіологія у Facebook

ЕКГ з навантаженням

Діагностувати ішемічну хворобу серця. Ваші коронарні артерії – це головні кровоносні судини, які постачають серце кров’ю, киснем та поживними речовинами. Ішемічна хвороба розвивається, коли ці артерії пошкоджуються або хворіють – як правило, через скупчення відкладень, що містять холестерин та інші речовини (бляшки).

Діагностувати проблеми з серцевим ритмом (аритмії). Серцеві аритмії виникають, коли електричні імпульси, що координують ваш серцевий ритм, не функціонують належним чином, змушуючи серце битися занадто швидко, занадто повільно або нерегулярно.

Керувати лікуванням серцевих хвороб. Якщо у вас вже діагностовано серцеве захворювання, стрес-тест ЕКГ допомагає лікарю оцінити ефективність лікування та корегувати його за необхідності. Лікар може використовувати стрес-тест, щоб допомогти визначити терміни серцевої операції, наприклад, заміни клапана.

Проведення велоергометрії показано не тільки для пацієнтів, які страждають захворюваннями серцево – судинної системи, але й здоровим людям для:

  • виявлення прихованих серцевих хвороб у людей з професіями високого ризику (будівельники висотних робіт, електромонтери, працівники небезпечних механізмів, водії далекобійники, пілоти і ін.)
  • оцінки рівня тренованості у спортсменів
  • визначення безпечного рівня навантаження перед початком занять в тренажерному залі
  • визначення тренувального режиму у осіб, які займаються на тренажерах в домашніх умовах.

ЕКГ з навантаженням – метод безпечний і ускладнення рідкісні. Але, як і будь-яка медична процедура, існує ризик ускладнень, включаючи: зниження артеріального тиску або аритмії. Лікар кардіолог – діагност доктор Олександр Марцинкевич провів більше 6000 навантажувальних тестів, завжди слідкує за самопочуттям пацієнта та вчасно припинить навантаження до розвитку будь-яких змін.

  • гострий інфаркт міокарду;
  • підвищений артеріальний тиск більше 160/100 мм.рт.ст;
  • хронічні інфекційні, ендокринні, психічні захворювання;
  • запальні процеси в серцевому м’язі або оболонок серця;
  • нестабільна стенокардія прогресуючого характеру;
  • аневризма, розшарування аорти.

Перед проведенням Велоергометрії бажано не їсти, не пити і не палити за 2 години до стрес-тесту. Попередьте лікаря про препарати, які вживаєте. Одягніть або візьміть з собою зручний одяг та взуття.

Під час запису на проведення ЕКГ з навантаженням лікар дасть рекомендації стосовно проведення діагностики та оцінить протипокази.

Безпосередньо фізичне навантаження триває 10-15 хвилин. Орієнтовний час перебування у лікаря – 40 хвилин, оскільки є процес підготовки до тесту, лікар аналізує результати та дає рекомендації по лікуванню. 

Під час стрес-тесту лікар прикріплює електроди на грудній клітці (жінкам можна залишатись в білизні або футболці). Електроди мають дроти, підключені до електрокардіографа, який реєструє електричні сигнали роботи серця. Манжета на руці перевіряє артеріальний тиск під час тесту.  

Ви починаєте повільно крутити педалі велотренажері. Навантаження кожні 2 хвилини збільшується до тих пір, поки пульс не досягне заданої мети або поки не з’являться симптоми, які не дозволяють продовжувати. Ці ознаки та симптоми можуть включати:

  • помірний або сильний біль у грудях
  • сильна задишка
  • аномально високий або низький кров’яний тиск
  • порушення серцевого ритму
  • запаморочення
  • втома
  • певні зміни у вашій електрокардіограмі
  • відмова пацієнта від проведення дослідження

Ви та ваш лікар обговорите ваші безпечні обмеження для фізичних вправ. Ви можете зупинити тест у будь-який час, коли вам занадто незручно продовжувати тест.

Після закінчення стрес-тесту лікар спостерігає за будь-якими відхиленнями; коли пульс і дихання нормалізуються, записує кардіограму, вимірює тиск. Після велоергометрії ви можете повернутися до звичної діяльності, якщо ваш лікар не скаже вам іншого.

Результати Якщо інформація, зібрана під час навантажувального стрес-тесту, показує, що ваша робота серця нормальна, вам можуть не знадобитися додаткові тести.

Однак, якщо результати сумнівні, симптоми продовжують погіршуватися, лікар може порекомендувати ЕХО серця за методикою Speckle Trecking.

Якщо результати стрес-тестів дозволяють припустити, що у вас може бути ішемічна хвороба серця чи аритмія, ваш лікар використає цю інформацію для розробки плану лікування. Можливо, вам знадобляться додаткові обстеження, такі як Коронарографія.